Superszkolenia

Superszkolenia

Krótki opis realizacji

Rozbudowany serwis internetowy będący jednocześnie wizytówką firmy VIDI Centrum Rozwoju Kadr, jak i złożonym systemem sprzedażowym.

Zastosowane technologie

NodeJS
MongoDB
HTML5
CSS3
JavaScript
RWD

Zobacz efekt końcowy

Pełny opis realizacji

Firma VIDI Centrum Rozwoju Kadr zwróciła się do nas z prośbą o odświeżenie jej strony domowej. Od początku była ona zarówno wizytówką, jak i systemem prezentacji i rezerwacji organizowanych przez firmę VIDI szkoleń.

Głównymi bolączkami poprzedniej wersji strony było jej powolne działanie, średnia responsywność, nieprzejrzystość systemu zarządzania, niemożność konfiguracji wielu opcji oraz ogólny 'nieporządek' w plikach i kodzie. Wszystko to oczywiście wpływało negatywnie na SEO.

Zdecydowaliśmy wspólnie z klientem, że najrozsądniejszym wyjściem będzie napisanie całego serwisu od nowa, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć system działający szybko i niezawodnie. Wyeliminowaliśmy też dzięki temu zagrożenie dla stabilności aplikacji spowodowane czyimiś wcześniejszymi niedopatrzeniami. W końcu kto lubi odpowiadać za nie swoje błędy? :)

Założeniem projektu było stworzenie serwisu, który graficznie będzie wzorowany na starej wersji. Tak też uczyniliśmy. Jednocześnie dołożyliśmy starań, aby szata graficzna była jak najbardziej przejrzysta, schludna i czysta.

Standardowo dołożyliśmy też starań, aby strona była w pełni responsywna i równie wygodna w obsłudze na każdego rozmiaru wyświetlaczu.

W celu optymalizacji cały kod serwisu napisany jest 'od zera'. Po stronie klienckiej nie korzysta on z żadnej biblioteki CSS (typu np. Bootstrap), stanowczo zrezygnowaliśmy też z posiłkowania się bibliotekami JS typu jQuery. Ograniczenie zewnętrznych zależności, które niekoniecznie są nam w pełni potrzebne pozytywnie wpłynęło na wydajność serwisu.

Użytkownik ma możliwość zapisania się on-line na dowolne szkolenie otwarte firmy VIDI, wraz z wyborem terminu i lokalizacji. System automatycznie rozlicza użytkownika oferując możliwość opłacenia uczestnictwa w szkoleniu za pośrednictwem systemu płatności on-line (Przelewy24). Udział w szkoleniu opłacić można również przelewem tradycyjnym.

Nierozłącznym elementem, który pojawia się razem z płatnościami on-line jest system generowania faktur VAT, który także stanowi część tego serwisu. Dodatkowo powstał również moduł generowania faktur pro forma, które użytkownicy otrzymują, jeżeli wybiorą 'przelew tradycyjny' jako sposób zapłaty.

Dodatkowo można skorzystać z opcji zwolnienia z podatku VAT za przesłanym skanem odpowiedniego oświadczenia przy rezerwowaniu miejsc na dane szkolenie. W takim przypadku bez względu na wybrany sposób płatności finalizacja rezerwacji (i opłata) zostają wstrzymane do momentu ręcznej akceptacji przesłanego oświadczenia przez członka zespołu VIDI.

Oczywiście taki serwis nie mógłby poprawnie pracować bez wydajnego i intuicyjnego panelu administratorskiego.

Stworzony przez nas panel na potrzeby tego serwisu jest jednym z najbardziej rozbudowanych, jakie kiedykolwiek napisaliśmy. Zawiera m.in. moduły takie jak:

  • moduł zarządzania kategoriami szkoleń,
  • moduł zarządzania szkoleniami,
  • moduł pobierania faktur za dany okres rozliczeniowy,
  • moduł zarządzania terminami szkoleń,
  • moduł zarządzania dynamicznymi podstronami,
  • moduł zarządzania nagłówkiem strony,
  • moduł zarządzania rezerwacjami szkoleń (zamówień),
  • moduł pełniący rolę banku mediów statycznych,
  • moduł zarządzania referencjami uczestników szkoleń,
  • moduł newslettera.

Warto zaznaczyć że oprócz panelu w serwisie funkcjonuje dość potężny system newslettera, który umożliwia (poza standardową funkcjonalnością newslettera) dystrybucję kodów zniżkowych, które można wykorzystać przy rezerwacji miejsc na szkolenia, darmowych e-booków w formie plików PDF, czy wgląd w statystyki rozesłanych wiadomości.

Oprócz głównego serwisu stworzyliśmy również blog firmowy dla firmy VIDI. Poprzedni blog oparty na WordPress działał powoli, zapadła decyzja o zrobieniu go od podstaw w taki sposób, aby zawierał tylko potrzebne opcje konfiguracyjne.

Wymaganiem było, aby blog pozostał osadzony na adresie /blog. Było to w pewnym sensie wyzwanie, ponieważ blog jest samodzielnym, oddzielnym systemem od serwisu głównego, który różni się nieco nawet szatą graficzną, którą w jego przypadku stworzyliśmy od podstaw. Umieściliśmy więc 'system w systemie'. Oba działają w symbiozie, jednak stanowią osobne elementy, każdy ma swój własny panel administracyjny, system logowania, itp. Dzięki konsekwentnym utrzymywaniu higieny kodu udało się zapewnić ich bezbłędne wspólne działanie, które dodatkowo pozwala na łatwe utrzymanie aplikacji i wprowadzanie nowych funkcjonalności.

Blog umożliwia dodawanie wpisów w różnych kategoriach, komentowanie ich przez użytkowników, zawiera prosty system powiadomień mailowych o nowych wpisach i komentarzach pod subskrybowanymi wpisami. Dodatkowo tak jak główna część serwisu umożliwia konfigurację dynamicznych podstron oraz nagłówka.

Aby całość działała szybko i płynnie zastosowaliśmy wiele mechanizmów optymalizujących, m.in. mechanizmy redukujące ilość zapytań do bazy danych generowanych przez dynamiczne elementy strony.

Pobocznym zadaniem było też skonfigurowanie odpowiednich przekierowań, ze starych adresów URL na nowe, ponieważ trochę 'uprzątnęliśmy' strukturę adresów URL w serwisie. Było to konieczne, aby nie wpłynąć negatywnie na SEO. Dlatego też aktywowaliśmy prawie setkę przekierowań.

Czasochłonnym zajęciem była też migracja bazy. Z powodu uproszczeń i optymalizacji systemu, ale także zmiany technologii na jakiej pracuje niemożliwe było jej skopiowanie - przenosiny tak dużej ilości danych musiały odbyć się ręcznie, linijka po linijce. Ale czasem bywa i tak, nie boimy się żadnych wyzwań :)

Wszystkie te zabiegi miały na celu jak największą optymalizację produktu oraz podniesienie wskaźników serwisu w rankingach SEO.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego jaki udało się nam osiągnąć.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kolejnymi realizacjami

Stomatologia Srokosz
Strona wizytówka gabinetu dentystycznego. Posiada rozbudowany moduł zarządzania podstronami, galeriami i wyświetlaną treścią.
ElektroInvest
Strona wizytówka firmy zajmującej się wykonywaniem różnorakich instalacji elektrycznych i elektronicznych. Posiada elementy dynamiczne zarządzane z poziomu panelu administratorskiego.