Nawet jeżeli nie wiesz co to RWD, jeżeli tylko strona go nie posiada - zauważysz to. I prawie na pewno będzie Ci to przeszkadzało. Niczym we fraszce Jana Kochanowskiego możemy powiedzieć...

RWD 

Nikt się nie dowie, 

​Jako smakujesz, 

Aż się zepsujesz.

Dobrze, żarty na bok. A teraz do rzeczy.

Czym jest RWD? 

RWD, czyli Responsive Web Design to technika tworzenia stron i aplikacji internetowych, które są samo skalowalne. Oznacza to, że strona otwarta na naszej przeglądarce w komputerze stacjonarnym będzie tak samo czytelna jak na smartfonie.

Dlaczego tworzenie responsywnych stron jest to ważne?

Większość z nas posiada telefon komórkowy i wie jak bardzo irytujące jest korzystanie ze stron, które nie są w żadnym stopniu przystosowane do niego. Robienie zakupów w sklepie, który nie mieści się na naszym ekranie to żadna przyjemność i może to powodować zniechęcenie się klienta do korzystania z usług dostarczanych przez stronę, sklep czy inną aplikację.

Jednym z przykładów responsywnej strony jest nasza strona - wirtuozikodu.pl

​​​Może też dojść do jeszcze gorszej sytuacji, przez to że strona była napisana wyłącznie pod urządzenia desktopowe (czyli komputery stacjonarne, laptopy), niektóre funkcjonalności mogę przestać być dostępne, np. możliwość zakupu w sklepie internetowym. Spowoduje to ograniczenie sprzedaży, a dalej do strat. Wykluczanie tak dużej grupy osób, którymi są użytkownicy smartfonów jest bardzo szkodliwe dla wszystkich serwisów internetowych. Obecnie częstszym źródłem konsumpcji treści internetowych są właśnie urządzenia mobilne, dlatego jest to tak ważne, aby każdy serwis był dla nich dostępny.

Czy wdrożenie RWD jest trudne?

Na to pytanie można odpowiedzieć dwuznacznie - tak i nie. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania strony, implementacja tej funkcjonalności nie będzie trudna. Każdy szanujący się deweloper będzie budować responsywne strony, dlatego wszystkie nasze rozwiązania oparte są właśnie o tą technikę. W przypadku przebudowy już istniejącej strony, sytuacja może się nieco skomplikować. 

Jeśli strona jest mała, czas takiej przebudowy nie powinien być bardzo duży, natomiast przy dużych stronach, jak sklepy, bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie i zbudowanie strony od podstaw.

Prosta graficzka wyjaśniająca o co chodzi z RWD

Jak wdrożyć RWD na swoją stronę?

Niezależnie od przypadku, będziemy w stanie doradzić i wytłumaczyć, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i Twojej strony. Jeżeli Chcesz stworzyć nową stronę lub przerobić Swoją aktualną stronę internetową na responsywną, skontaktuj się z nami. Z chęcią doradzimy i stworzymy ją razem z Tobą.